99,9% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam3900Nie polecam4

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Producenci
Anyż - gwiazdki, nasiona, anyżki, anyżówka? Właściwości i zastosowanie.
Anyż - gwiazdki, nasiona, anyżki, anyżówka? Właściwości i zastosowanie.

Co to takiego ten anyż?

W naszej kuchni znajduje się wiele przypraw, szczególnie wartym uwagi jest anyż. Anyż gwiazdkowy, gwiaździsty, w bardziej naukowej formie znany pod nazwą badianu właściwego. Słodki, korzenny, orientalny smak i zapach, to najlepsze określenia, jakie pasują do wszystkich rodzajów tej przyprawy. Ta odmiana zdominowała myślenie o tej przyprawie, każdy kojarzy anyż jako gwiazdkę z nasionami w środku i ma rację, to jedna z odmian tego gatunku. Jednak natura nie przyniosła nam jednej odmiany.

Dość rzadko spotykany biedrzeniec anyż, czy po prostu anyż, anyżek jest bratem wcześniej wspomnianego gatunku. Bardzo dobrze znany pod nazwą, anyż nasiona. On również zagościł w gastronomii. Chętnie wykorzystuje się go w cukiernictwie czy jako dodatek aromatyczny. W tym przypadku wykorzystuje się jego nasiona, kształtem przypominające kminek. Intensywnie ziołowy, okraszony nutą słodyczy zapach i lekko pikantny smak, to cechy charakterystyczne anyżku.

Skąd jednak wzięła się ta przyprawa w naszym kraju? Potraktujmy to jako ciekawostkę i sięgnijmy nieco do historii. Jak możemy wyczytać, pierwsze wzmianki o anyżu pojawiły się już na staroegipskim papirusie, jednak w Polsce pojawił się on w średniowieczu. Więc skąd pochodzi anyż?

Jego pochodzenie, jest zależne od gatunku. Wyżej wspomniany anyż gwiazdkowy, pochodzi z terenów południowo-wschodniej Azji, z kolei biedrzeniec przybył do nas znad obszarów Morza Śródziemnego.

Właściwości anyżu - co i jak?

Nie bez przyczyny poruszamy ten temat anyżu. Czemu? To właściwości lecznicze, jakie ofiarowuje nam ta roślina, stanowią fundament tego wpisu. Właściwości te znane są od wielu lat, skoro natura wręcza nam je do dzisiaj, to warto z nich skorzystać.

Jeśli masz problemy trawienne, to już niewielka szczypta anyżu będzie dobrym rozwiązaniem. Pobudza perystaltykę jelit, działa jak swoistego rodzaju rozpierak dla naszych jelit, dzięki czemu pomaga w uwalnianiu gazów oraz łagodzi ból. Anyż działa bakteriobójczo, co za tym idzie, pomaga w zwalczaniu pasożytów grasujących w naszym brzuszku.

Czy to tylko pomoc dla naszego układu pokarmowego? Otóż nie. W okresie jesienno-zimowym czy wiosną, kiedy za oknem panuje zmienna pogoda, może przyplątać się do nas kaszel. Anyż ma właściwości wykrztuśne. Tutaj świetnie sprawdzi się napar z nasion lub jeśli ktoś woli coś słodkiego, to bez wątpienia może skusić się na anyżowe cukierki.

Drogie panie pora na gwiazdkę z nieba! Owszem jedną z właściwości anyżu jest poprawa jakości naszej skóry. Związki w nim zawarte pomagają zredukować powstałe zmarszczki oraz ją wygładza.

Olejek anyżowy jest wykorzystywany w kremach, które pomagają naszej skórze dłużej wyglądać młodo. Warto zaznaczyć, iż kolejną mocną cechą jest działanie przeciwbakteryjne. Więc jeśli naszą cerę trapi jakaś infekcja, możemy skorzystać z pomocy anyżu.

Te niezwykłe nasiona, czy też gwiazdki, mimo iż są niewielkich rozmiarów, posiadają bogaty arsenał prozdrowotny. Zwykła przyprawa staje się niezwykle pomocna w utrzymaniu prawidłowej kondycji naszego organizmu, a kiedy trzeba stanie również w obronie, podczas choroby. Skoro wiemy już coś na temat medycznych aspektów anyżu, porozmawiajmy teraz o jedzeniu.

Do czego stosujemy anyż? Coś więcej czy po prostu przyprawa?

Nasza gwiazdka niewielkich rozmiarów poza ukrytymi mocami leczniczymi kryje w sobie głębie smaku i aromatu. Anyż swoim zapachem przypomina koper włoski, lekko pikantny z delikatną nutą słodyczy. W smaku jest bardzo wyrazisty i mocny, słodki, wyczuwalnie ostry i korzenny. Należy jednak uważać z ilością, bo to prawdziwa bomba!

Z anyżem jest trochę jak z pomidorami albo się je lubi, albo nienawidzi.

W większości przypraw do piernika czy innych ciast, które wymagają korzennego smaku i zapachu, znajduje się właśnie wspomniana przyprawa. Goździki, cynamon, gałka muszkatołowa to kilka pozycji, które współgrają ze sobą i tworzą bogate mieszanki przypraw. Dzięki temu anyż świetnie sprawdzi się jako dodatek do świątecznych ciast; mazurek, piernik czy keks.
Nie możemy pominąć owoców; jabłka, śliwki czy gruszki, to pozycje, które pysznie łączą się z biedrzeńcem.

W chińskiej mieszance pięciu smaków obok goździków, cynamonu, nasion kopru włoskiego oraz pieprzu syczuańskiego znajduje się nasz gwiazdkowy przyjaciel. W pierwotnym przepisie tej mieszanki to właśnie anyż jest głównym składnikiem. Jego słodko-pikantny smak nadaje się idealnie do przyprawienia kaczy czy wieprzowiny.

Nie samym jedzeniem żyje człowiek. Warto raz na czas zrobić sobie chwilę przerwy i wypić dobrą herbatę z dodatkiem pomarańczy, cynamonu, odrobiny miodu oraz uroczych gwiazdek. Takie połączenie często spotykamy pod nazwą herbata zimowa. Dlaczego? Anyż działa rozgrzewająco, wraz z ciepłą herbatą będą stanowić idealne połączenie w chłodne dni.

Anyż przyprawa znana i ceniona, jak i również zapomniana i nielubiana, o bardzo szerokim zastosowaniu, z bogatą historią. Według nas pozycja warta uwagi. A Ty jak uważasz?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium