99,9% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam3900Nie polecam4

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Producenci
Domowe pierniki

Na przestrzeni wieków ten obrzędowy przysmak pogańskich Słowian doprowadzono w Polsce do doskonałości, prawdziwego mistrzostwa. Podług odwiecznej tradycji narodowej, wypiekano pierniki we wszystkich domach staropolskich. Piernik jedzony obecnie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia, był dawniej codziennym gościem na polskim stole, używany głownie jako przekąska do wódki. W dawnych domach wypicie kieliszka wódki, zagryzanej piernikiem było połączone z codziennym ceremoniałem. Ani wódek, ani pierników nie podawano na stół, gdy wraz ze starszymi zasiadały przy stołach dzieci lub biedni krewni.
Skład pierników nie był skomplikowany; ciasto przygotowano z czystego miodu, korzeni (kardamon, goździki, cynamon, pieprz, imbir, anyż), mąki żytniej i pszennej po połowie, spirytusu i potażu. Praca przy piernikach też nie była skomplikowana, ale niezwykle męcząca i uchodziła za prawdziwą sztukę. Piernikowe ciasto było bardzo gęste i twarde. Wybijać, wygniatać i wyciągać je musiały przez wiele dni bardzo silne dziewczęta. Takie ciasto dojrzewało powoli i mogło być przechowywane w stanie surowym całymi miesiącami. Największym sekretem piernikowego ciasta był sam zaczyn; tym lepszy im więcej liczył lat. Najwyższy gatunek tego zaczynu był rzeczą tak cenną, że stanowił część posagu panny młodej.

Po upieczeniu pierniki staropolskie były twarde jak żelazo. Dopiero po wielu tygodniach leżenia stawały się zdatne do jedzenia, a wtedy były rzeczywiście znakomite - same rozpływały się w ustach. Jak niegdyś mawiano były cztery rzeczy najlepsze w Polsce; toruński piernik, gdańska wódka, krakowska panna i warszawski trzewik.
Dziś ciasto piernikowe można przygotować na miesiąc przed pieczeniem i przechować na dole w lodówce lub w zimnej piwnicy, a upiec na tydzień przed świętami, zanim jeszcze rozpocznie się przedświąteczna gorączka.

Przepis na piernik staropolski

Składniki:

  • 500 g miodu
  • 2 szklanki cukru
  • kostka dobrego masła
  • 1 kg mąki
  • 3 jajka
  • 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
  • pół łyżeczki soli
  • 2 torebki przyprawy korzennej do pierników
  • 2 łyżki posiekanych orzechów włoskich
  • 2 łyżki drobno posiekanej skórki pomarańczowej smażonej w cukrze
  • 3-4 drobno posiekane figi
  • 2 łyżki posiekanych migdałów
  • powidła śliwkowe do przekładania

Miód, masło i cukier podgrzać wolno na małym ogniu do zawrzenia. Do przestudzonej, letniej masy dodawać stopniowo mąkę, jajka, rozpuszczoną w małej ilości przegotowanego mleka sodę i przyprawę korzenną, cały czas wyrabiając dokładnie ciasto. Dodać bakalie i wyrabiać dalej. Starannie wyrobione ciasto zawinąć w czystą lnianą ściereczkę i umieścić w chłodnym miejscu, żeby dojrzało (nawet na kilka tygodni). Dojrzałe ciasto podzielić na 2-3 części i po rozwałkowaniu ułożyć na wysmarowanej tłuszczem blasze. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 60 minut na małym ogniu. Po ostygnięciu przełożyć placki podgrzanym lekko powidłem śliwkowym, ułożyć na desce, przykryć papierem i drugą deską, obciążyć równomiernie, przechowywać w chłodnym miejscu. Piernik należy upiec kilka dni przed podaniem.


Przepis pochodzi z książki Polska Wigilia Hanny Szymanderskiej

Życzymy Wszystkim udanych wypieków!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium